אגרת ראש העיר

תושבי באר-שבע היקרים,

זכות גדולה נפלה בחלקנו, להיות העיר שבה התחולל אחד מהרגעים החשובים והמשמעותיים במאה העשרים, ובמידה רבה קבע את גורל האנושות.

ב 31- באוקטובר 2017 , נציין באירוע היסטורי 100 שנה בדיוק לשחרורה של העיר באר-שבע על ידי הבריטים וכוחות האנז"ק.

האנז"ק היה כוח צבאי של חיילים אוסטרלים וניו זילנדיים, שלחמו במלחמת העולם הראשונה במזרח התיכון ובין השאר שחררו את באר-שבע מידי השלטון העות'מאני.
מורשת האנז"ק מושרשת בעיר, ולראיה נמצא בה בית הקברות הגדול בו נטמנו גיבורי האנז"ק, המהווה אתר הנצחה היסטורי מרגש.

חגיגות 100 שנה לשחרורה של באר-שבע תתקיימנה ביוזמה משותפת של ממשלת ישראל, ממשלת אוסטרליה ועיריית באר-שבע. במסגרת חגיגות אלו, יתקיימו מספר אירועים ברחבי העיר: לראשונה ייערך בבאר-שבע מופע האופרה "נבוקו" מאת ורדי בנוכחות משלחות מאוסטרליה ומניו זילנד, ובמוזאון הנגב לאמנות תוצג תערוכת אמנות אוסטרלית.


גולת הכותרת של האירועים היא טקס הזיכרון בבית הקברות הבריטי, במעמד ראשי ממשלות ישראל ואוסטרליה, מושלת ניו זילנד, שגרירים מארצות שונות ואורחים רבים מהארץ ומחוצה לה, וחנוכתו החגיגית של המרכז להנצחת חיילי האנז"ק בעיר, מרכז שהוקם ביוזמת עיריית באר-שבע ובתרומת קק"ל אוסטרליה וישראל, לאות כבוד והערכה לזכר חיילי האנז"ק, שבעוז רוחם וגבורתם עירנו שוחררה.

בנוסף, יתקיימו האירועים הבאים: טקס זיכרון באנדרטת החייל הטורקי בסמוך למתחם הקטר 70414 , מצעד פרשים מלכותי ומפואר לאורך רחוב העצמאות בעיר העתיקה, טקס לזכר החייל הניו זילנדי בתל באר-שבע, שחזור ההסתערות המקורית בפארק נחל באר-שבע ועוד.

האירועים השונים יועברו בשידו ר חי בעשרות ערוצי טלוויזיה ברחבי העולם.
לנוחיותכם, גם עיריית באר-שבע תצלם את מגוון האירועים ביום זה, ותעביר אותם בשידור חי בעמוד הפייסבוק
העירוני. אני מזמין אתכם להיכנס לאתר הרשמי של אירועי אנז"ק 2017 , בו תמצאו את כל המידע לקראת האירועים השונים הפתוחים לציבור הרחב: www.anzac.co.il.


בשל סידורי אבטחה קפדניים, יחולו שינויים משמעותיים בהסדרי התנועה ברחבי העיר, לרבות סגירת כבישים.
אני מבקש מכם לגלות סבלנות ואורך רוח, הואיל ומדובר באירוע בקנה מידה בינלאומי המתרחש פעם בעשרות שנים, וממליץ לכם להיערך מראש, בעזרת המידע הנמצא באתר העירייה ובעמוד הפייסבוק העירוני.

חתימה